![]() |
---|
|
Plava zastavaPlava zastava za plaže i marine je danas u svijetu vrlo cijenjena turistička markica koja je turistima važan orijentir prilikom odabira destinacije, a ujedno je i najpriznatiji model ekološkog odgoja i obrazovanja te obavješćivanja javnosti.
Intelektualni vlasnik Plave zastave i međunarodni voditelj programa je Zaklada za odgoj i obrazovanje za okoliš – Foundation for Environmental Education – FEE sa sjedištem Danskoj. U program je trenutno uključeno 30-ak europskih i 10-ak vaneuropskih država kojima je turizam jedan od strateških ciljeva. Do sada je podignuto preko 3000 Plavih zastava, od toga preko 2500 na plažama i preko 600 u marinama. Program promiče održivi razvoj u obalnim područjima, kroz visoke standarde kvalitete vode, sigurnosne standarde, standarde vezane uz upravljanje okolišem te odgoj i obrazovanje za okoliš. Nastoji se ostvariti suradnja sektora turizma i zaštite okoliša na lokalnoj, regionalnoj i nacionalnoj razini. Tijekom godina provođenja, program Plava zastava postao je dobro poznata i priznata eko-markica, kako među turistima, tako i među turističkim djelatnicima. Plava zastava je priznanje koje se dodjeljuje samo za jednu sezonu, te se zahtjev svake godine mora dostaviti na propisani način ako se želi dobiti Plava zastava. Prve Plave zastave podignute su na Jarunu 2004. godine – na tri plaže (Veliko jezero-jug, Otok Trešnjevka, Otok Univerzijade), a 2005. godine još na dvije plaže (Malo jezero i Otok veslača). Od tada, plaže RŠC Jarun svake godine uspješno zadovoljavaju propisane kriterije. Kriteriji Plave zastave za plaže vezani su uz:
Rezultate ispitivanja kakvoće vode jezera Jarun i Bundek, te karte s točkama uzrokovanja možete pronaći na sljedećoj poveznici. Napomena: slike su autorski rad Ane Kunštek |